(Nie)zapomniane słowa

data aktualizacji: ponad rok temu 3.09.2017, odsłon: 41725
A A A     PDF

Podziel się linkiem ze znajomym.

„Dni z ojczystym w Mrągowie” – spotkania ze znawcami i miłośnikami mowy polskiej: językoznawcami, dziennikarzami i artystami.

Wydarzenie to stanowi główną część programu edukacyjno-kulturalnego pt. „(Nie)zapomniane słowa” organizowanego od marca 2016 r. na terenie powiatu mrągowskiego przez Fundację Wojciecha Pszoniaka Kurtyna w Górę. Odbiorcami programu są mieszkańcy powiatu – w tym głównie młodzież z klas gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Podstawowym celem działań jest promocja czytelnictwa
i literatury oraz popularyzacja wiedzy o języku polskim.

„Dni z ojczystym w Mrągowie” były świętem polskiej  kultury i języka, świętem słowa...
W pierwszej edycji wzieli udział uznani eksperci językowi, dziennikarze, pisarze i aktorzy, w tym też twórcy związani z Mrągowem i Mazurami. Naszymi gośćmi byli: Sylwia Chutnik, Katarzyna Enerlich, Jadwiga Has, prof. Mariusz Rutkowski, dr hab. Katarzyna Kłosińska, dr Agata Hącia , dr Izabela Winiarska-Górska, Marcin Meller, Filip Łobodziński, Jarosław Górski, Wojciech Malajkat, Jacek Wakar. Ambasadorem przedsięwzięcia jest Wojciech Pszoniak.

W ciągu trzech dni odbyło się kilkanaście spotkań – w formie warsztatów, debat i prelekcji,z konkursami i quizami, oraz czytaniem na żywo polskiej literatury. Podczas ostatniego dnia nastąpiło ogłoszenie listy laureatów konkursu dla młodzieży „Szukamy zapomnianych słów”. Na zakończenie odbył się koncert inspirowany muzyką orientalną z kompozycjami Michała Lorenca w wykonaniu zespołu DesOrient.

Spotkania miały miejsce w siedzibie: I Liceum Ogólnokształcącego, Centrum Kultury i Turystyki oraz Bibliotece Miejskiej w Mrągowie. Głównym organizatorem wydarzeń jest Fundacja Wojciecha Pszoniaka Kurtyna w Górę. Lokalni współorganizatorzy to instytucje oświaty i kultury z Mrągowa i Olsztyna:  I LO im. Obrońców Westerplatte, CKiT, Biblioteka Miejska im. Wacława Gołowicza, Instytut Polonistyki i Logopedii UWM.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury z programu „ojczysty – dodaj do ulubionych”.
Honorowy patronat objęła Burmistrz Miasta Mrągowo – zarazem mecenas koncertu.

Patroni medialni to: TVP Olsztyn, Radio Zet Gold, „Kurier Mrągowski” i portal mragowo24.info.

WSTĘP WOLNY NA WSZYSTKIE SPOTKANIA.

Program i informacje: kurtynawgore.org  ;  lo1.mragowo.pl  ;  biblioteka.mragowo.pl  ; ckit.mragowo.pl 

Serdecznie zapraszamy do zabawy ze słowami.

Kontakt dla mediów:
Elżbieta Szymańska
tel. 799 277 899
fundacja@kurtynawgore.org

Informacja ze strony I LO w Mrągowie

1. Fundacja Wojciecha Pszoniaka. KURTYNA W GÓRĘ

2. Fundacja Wojciecha Pszoniaka. KURTYNA W GÓRĘ

Pobierz słownik

Dni z ojczystym w Mrągowie. Relacja video

/zdj. w GALERII z arch. I LO w Mrągowie i Biblioteki Miejskiej/